Napsali o nás v médiích

Kréta na jazyku, co nejlepšího nabízí?

Když se řekne olivy, řadě z nás se ihned vybaví přívlastek „řecké“. Velmi známým je však i řecké víno. Už méně z nás se však orientuje v tom, po jakém druhu, odrůdě nebo oblasti výrobku sáhnout. Kréta je místem, kde najdete skvělou kvalitu ve všech případech. Poradíme vám, jaké jsou ty nejchutnější produkty a máme něco i pro příznivce zdravého životního stylu. Kréta se totiž pyšní také vzácnými léčivými bylinnými čaji, které pomohou například s chřipkou, hubnutím a dokonce i v boji s rakovinou.

Víno s historií tisíců let

Řecká vína jsou ve světě považována za velmi kvalitní. Právě víno z Kréty je jednou z nejlepších vpeza bíléoleb a  Peza červená ozříznutýnení divu. Má zde historii už tisíce let, což potvrzuje i archeologický výzkum vykopávek. Jeho kvalitu pozitivně ovlivňuje čistota krétského ovzduší, středomořské klima, příjemná vlhkost vzduchu a minimálně tři sta slunečných dní v roce. Právě slunce je pro víno jeden z nejdůležitějších faktorů společně s půdou a obsahem minerálů, které velmi ovlivňují chuť každého kvalitního vína. Krétská půda vznikla sopečným původem a je proto plná tolik potřebných minerálů. Jakou odrůdu vinné révy ale zvolit? Ideálně jednu z původních, které tu mají tradici již 3 tisíce let. U červeného vína se jedná o Mandilari a Kotsifali a u bílého Vilana. Jsou to suchá kvalitní vína s chutí plnou slunce a moře. Přesto, že jsou tato vína u nás málo známá, v Německu jsou ale velmi vysoce ceněná.

Olivy jedině s peckou

kalamon olivesŘecké olivy jsou obecně považovány za jedny z nejkvalitnějších a právě Kréta nabízí pro jejich pěstování vynikající podmínky. Olivovníky, olivy a produkty z oliv provází Kréťany celým jejich životem. Olivy kupujte zásadně s peckou, bez ní totiž ztrácí svoji chuť a zdravotně prospěšné látky. „Ideální je kupovat olivy s peckou a vakuově balené, díky čemuž nedochází k jejich oxidaci a zachovávají si tak stále svoji plnou chuť a vitamíny. My je navíc nabízíme naložené v panenském olivovém oleji, který jim dodá lepší chuť, což je naprosto unikátní. Většina oliv je k dostání pouze ve slaném nálevu případně ve slunečnicovém oleji,“ vysvětluje Jiří Barcal, odborník na řecké produkty z www.grecia.cz. Nejlepšími z krétských oliv jsou ty s názvem Kalamata a Throubes. Kalamata olivy patří k nejvíce známým a vyhlášeným po celém Řecku pro svoji chuť. Olivy Throubes se zase považují za absolutní špičku mezi olivami. Olivy Kalamata zrají na stromech a v době jejich sběru mají svou typickou černo-hnědou barvu a nemají nic společného s černými olivami. To samé platí pro Throubes olivy, které se ještě suší na slunci podle staré receptury. Olivy Kalamata ani Throubes nejsou vyráběny oxidací zelených oliv, jak se dnes běžně černé olivy vyrábí.

Řecké bylinky jako všelék

Řecké bylinky z Kréty jsou vyhlášené pro své léčivé schopnosti. Snad nejznámější je Malotira a Diktamos jejichž léčivá síla je uznávána již několik tisíciletí.

Malotira je známá jako řecký horský čaj, který si místní nemohou vmalotira nová 20gynachválit a nejeden Řek uvádí, že malotira-3mu vděčí za své zdraví. Podle řecké tradice byla bylinka používána jako všelék na jakoukoli nemoc již sto let před Kristem. Současné výzkumy potvrdily, že obsahuje 99 druhů účinných látek. Čaj vyrobený z ní má navíc velmi příjemnou vůni i chuť. Tato bylinka celkově posiluje imunitní systém, působí na detoxikaci, je protizánětlivá, je silným antioxidantem, dezinfikuje, zabíjí bakterie, povzbuzuje, je močopudná a tím pomáhá při hubnutí. Dále působí na alergie, při problémech s dýcháním, pomáhá se zažíváním, snižuje bolesti, léčí nachlazení a odstraňuje pocit úzkosti a stres. Nedávné lékařské studie také ukázaly, že Malotira je účinná v boji s rakovinou, léčí a zabraňuje osteoporóze. Je navíc jednou z mála bylinek, které lze používat trvale a v jakémkoli množství bez nežádoucích účinků!

Diktamos-1-300x233Diktamos je bylinka původem z Kréty a pro své léčebné účinky je známa již od starověku. Už Aristoteles a Homér zmiňuje její léčivé účinky. Dá se bez nadsázky zařadit k těm nejléčivějším na světě. U nás je známá také pod názvem Dobromysl diktamos 20gkrétská a je používána na léčbu zažívacího ústrojí, proti křečím, snižuje bolesti žaludku a střev. Značně pomáhá i v případech nervových poruch, při kurdějích, chřipce a horečkách. Ve starověku byl Diktamos používán k léčení ran i válečných zranění. Dokonce se věřilo, že divokým kozám zraněným při lovu, vypadávaly zapíchnuté šípy ihned poté, co snědly keřík Diktamosu. Tuto informaci zmiňovala řada autorů jako Aristoteles, Theofrastos, Plútarchos, Pliny a další. Diktamos obsahuje řadu aktivních léčivých látek např. kafr a kalvarol. Tyto látky zabraňují množení bakterií, léčí záněty a tlumí bolesti. Diktamos obsahuje velké množství antioxidačních látek, které zabraňují srdečním onemocněním a různým druhům rakovin. Diktamos můžete použít k přípravě čaje, tinktury, obkladů nebo do koupele. Kréta zkrátka nabízí od všeho trochu. Světu nabízí jedinečné produkty, bez kterých by byly prostřené stoly nejednoho státu o něco chudší. Pokud jste dostali chuť udělat si večer ve znamení Řecka, zajděte na www.grecia.cz, kde nakoupíte nejlepší zboží z celého Řecka.

Ohodnoťte tuto stránku