Diktamos-Zázračná bylinka z Kréty

Diktamos 1

Diktamos v době sběru

Diktamos (dittany) je bylinka původem z Kréty a pro své léčebné účinky je známa již od starověku. Již Aristoteles a Homér zmiňuje její léčivé účinky.

Bylinka diktamos se dá bez nadsázky zařadit k nejléčivějším světa.

Diktamos (Origanum Dictamnus) také nazýván Dittany, Erontas a Statharas, roste divoce pouze na Krétě ve strmých vápencových oblastech, kaňonech a také na strmých pobřezních skalách.

Diktamos je v ČR znám také pod názvem Dobromysl krétská, je velmi léčivá rostlina na léčbu zažívacího ústrojí, proti křečím, uklidňuje bolesti žaludku a střev. Dále je účinná na žluč, léčí améba, zastavuje bolesti hlavy a bolesti zubů. Velmi pomáhá v případech nervových poruch, při kurdějích, chřipce a horečkách.

Historické informace o diktamosu

Diktamos (Origanum Dictamnus) je v řecku znám také jako Dittany a je nejznámnější krétskou léčivou bylinkou. Je znám pod názvem Dobromysl krétská.

Jedná se o nízký částečně-dřevěný keř, jehož stonky dosahují až 40 cm. Rostlina má chlupaté listy, které má sametovou texturu. Květy jsou růzové a aroma lahodné.

Tato rostlina roste divoce pouze na Krétě, kde také vznikla.

Už antický řek Theophrastus ve svém díle o rostlinách píše „Diktamos je rostlina, kterou lze najít jen na Krétě..je vzácná jelikož roste na malém těžko přístupném území…“
Diktamos byl znám již od starověku a antičtí doktoři mu přičítali hodně léčivých vlastností.

Ve starověku byl diktamos používán k léčení ran i válečných zranění.

Dokonce se věřilo, že divokým kozám vypadávaly železné šipky ihned poté co snědli keřík Diktamosu.

Tuto informaci zmiňovalo hodně autorů jako Aristoteles, Theofrastos, Plútarchos, Pliny a další.

Aktivní složky diktamosu

Diktamos obsahuje řadu aktivních léčivých látek např. kafr a kalvarol. Tyto látky zabraňují množení bakterií, léčí záněty a tlumí bolesti.

Např. kafr se využívá v lékařství na záněty, obklady a masti neboť se rychle vstřebává a vytváří hřejivý pocit. Pomáhá uvolňovat unavené svaly při revmatických potížích.

Léčivé vlastnosti Diktamosu

Diktamos má vliv na zažívací ústrojí, proti křečím, je styptický, uzdravuje a uklidňuje bolesti žaludku a střev. Také léčí žluč, zmírňuje bolesti hlavy a bolesti zubů. Je přínosný v případech nervových poruch, při kurdějích a zmírňuje horečky.

Používá se na hojení ran, na uklidňění trávení a během nachlazení a při chřipce. Pomáhá při prevenci a léčbě oběhových a srdečních potíží, zastavuje bolesti hlavy a žaludečních potížích, bolesti zubů a abscesy. Působí také jako přírodní antidiabetika.

Antioxidační látky diktamosu

Diktamos obsahuje velké množství antioxidačních látek, které zabraňují srdečním onemocněním a různým druhům rakovin.

Antimikrobiologické vlastnosti Diktamosu

K dispozici je řada studií antimikrobilogických vlastností bylinky Diktamos (Origanum dictamnus).
Studie vedená v roce 1996 zkoumala účinky esenciálního oleje rostliny na osmi pozitivních vzorcích s bakteriemi. Jednalo se o bakterie Escherichia coli, Zlatého stafylokoka, Pseudomonas aeruginosa, Salmonela typhimurium a dalších.

Výsledky ukázaly vysoké antimikrobiologické vlastnosti diktamosu.

Vedlejší účinky diktamosu

Existuje velmi málo informací o možných vedlejších účincích. Diktamos může způsobit potrat a proto by neměl být používán během těhotenství.

Dále stejně jako u každé jiné rostliny je možné předávkování v důsledku nadměrné konzumace.

Příprava čaje z Diktamosu

2 kávové lžičky (3g) bylinky na 0,5L vody. Bylinku přidáme až se voda začne vařit. Je třeba se ujistit že diktamos je namočený a neplave suchý na horké vodě. Poté přikrijeme pokličkou. Necháme chvilku vřít. Pak odstavíme z tepla a necháme luhovat 15-20 minut. Doporučujeme proces zopakovat ještě jednou.

Použití: Vhodné především při žaludečních problémech, bolestech hlavy a také na játra.

Příprava vinné tinktury z Diktamosu

Do láhve červeného nebo bílého suchého vína dáme 15-20g diktamosu. Láhev zašpuntujeme, obsah protřepeme a dáme dolednice na 5 dní. Každý den lahví prostřepeme a otočíme.

Po 5-ti dnech scedíme diktamos přes síto. Bylinku můžeme ještě vyvařit v 1L vody. Získanou tinkturu popíjíme po malých dávkách (60ml) a skladujeme v lednici. Tinkturu doporučujeme spotřebovat max. Do jednoho měsíce.

Použití: Vhodné především na žaludek a trávicí vlastnosti. Léčí žaludeční vředy a nadýmání.

Příprava obkladů z Diktamosu

Listy diktamosu dáme do malého množství vroucí vody a necháme nabobtnat vodou. Můžeme sílu obvazu posílit přidáním vinné tinktury z diktamosu.

Použití: Takto připravený obvaz je účinný na bolest hlavy, žaludku, kožní záněty, kožní vředy a popáleniny.

Koupele z Diktamosu

Bylinka se používá i na koupele. 20g diktamosu necháme vřít 5 minut a poté 10 minut necháme luhovat v horké vodě. Přidáme horkou vodu. V horké vodě zůstaneme 15-20 minut. Tyto koupele uklidňují a věří se že zachovávají mládí.

Ochrana a obchod s Diktamosem

Bylinka Diktamos (Origanum dictamnus) je zařazena do Bermské úmluvy. Chráněna je především hlavní část, kde se vyskytuje v oblasti národního parku Samaria, kde je sběr zakázán.

Bylinka Diktamos pro své lékařské a aromatické vlastnosti se stala celosvětově známou, což vedlo k vývozu značného množství zvláště do Itálie, Francie, Belgie, Anglie a Německa. V roce 1929 Diktamos pocházel pouze z divoké přírody, což způsobilo jeho velmi vysokou cenu. Dnes se na Krétě pěstuje.

Diktamos prodej

Diktamos a další řecké bylinky a čaje

Diktamos-Zázračná bylinka z Kréty
4.09 (81.82%) 11 votes