Diktamos-Zázračná bylinka z Kréty

Diktamos – extra mimořádně léčivá bylina z Kréty

Diktamos 1

Diktamos v době sběru

Diktamos (dittany) je bylinka původem z Kréty a pro své léčebné účinky je známa již od starověku. Již Aristoteles a Homér zmiňuje její léčivé účinky.

Diktamos neboli také česky známá jako Dobromysl krétská či Origanum dictamos je mimořádně léčivá bylina středomoří, známá již tisíce let.

Bylinka diktamos se dá bez nadsázky zařadit k nejléčivějším světa.

Diktamos (Origanum Dictamnus) také nazýván Dittany, Erontas a Statharas, roste divoce pouze na Krétě ve strmých vápencových oblastech, kaňonech a také na strmých pobřezních skalách.

Diktamos je v ČR znám také pod názvem Dobromysl krétská, je velmi léčivá rostlina na léčbu zažívacího ústrojí, proti křečím, uklidňuje bolesti žaludku a střev. Dále je účinná na žluč, léčí améba, zastavuje bolesti hlavy a bolesti zubů. Velmi pomáhá v případech nervových poruch, při kurdějích, chřipce a horečkách.

Historické informace o diktamosu

Diktamos (Origanum Dictamnus) je v řecku znám také jako Dittany a je nejznámnější krétskou léčivou bylinkou. Je znám pod názvem Dobromysl krétská.

Jedná se o nízký částečně-dřevěný keř, jehož stonky dosahují až 40 cm. Rostlina má chlupaté listy, které má sametovou texturu. Květy jsou růzové a aroma lahodné.

Tato rostlina roste divoce pouze na Krétě, kde také vznikla.

Už antický řek Theophrastus ve svém díle o rostlinách píše „Diktamos je rostlina, kterou lze najít jen na Krétě..je vzácná jelikož roste na malém těžko přístupném území…“
Diktamos byl znám již od starověku a antičtí doktoři mu přičítali hodně léčivých vlastností.

Ve starověku byl diktamos používán k léčení ran i válečných zranění.

Dokonce se věřilo, že divokým kozám vypadávaly železné šipky ihned poté co snědli keřík Diktamosu.

Tuto informaci zmiňovalo hodně autorů jako Aristoteles, Theofrastos, Plútarchos, Pliny a další.

Aktivní složky diktamosu

Diktamos obsahuje řadu aktivních léčivých látek např. kafr a kalvarol. Tyto látky zabraňují množení bakterií, léčí záněty a tlumí bolesti.

Např. kafr se využívá v lékařství na záněty, obklady a masti neboť se rychle vstřebává a vytváří hřejivý pocit. Pomáhá uvolňovat unavené svaly při revmatických potížích.

Léčivé vlastnosti Diktamosu

Diktamos má vliv na zažívací ústrojí, proti křečím, je styptický, uzdravuje a uklidňuje bolesti žaludku a střev. Také léčí žluč, zmírňuje bolesti hlavy a bolesti zubů. Je přínosný v případech nervových poruch, při kurdějích a zmírňuje horečky.

Používá se na hojení ran, na uklidňění trávení a během nachlazení a při chřipce. Pomáhá při prevenci a léčbě oběhových a srdečních potíží, zastavuje bolesti hlavy a žaludečních potížích, bolesti zubů a abscesy. Působí také jako přírodní antidiabetika.

Antioxidační látky diktamosu

Diktamos obsahuje velké množství antioxidačních látek, které zabraňují srdečním onemocněním a různým druhům rakovin.

Antimikrobiologické vlastnosti Diktamosu

K dispozici je řada studií antimikrobilogických vlastností bylinky Diktamos (Origanum dictamnus).
Studie vedená v roce 1996 zkoumala účinky esenciálního oleje rostliny na osmi pozitivních vzorcích s bakteriemi. Jednalo se o bakterie Escherichia coli, Zlatého stafylokoka, Pseudomonas aeruginosa, Salmonela typhimurium a dalších.

Výsledky ukázaly vysoké antimikrobiologické vlastnosti diktamosu.

Vedlejší účinky diktamosu

Existuje velmi málo informací o možných vedlejších účincích. Diktamos může způsobit potrat a proto by neměl být používán během těhotenství.

Dále stejně jako u každé jiné rostliny je možné předávkování v důsledku nadměrné konzumace.

Příprava čaje z Diktamosu

2 kávové lžičky (3g) bylinky na 0,5L vody. Bylinku přidáme až se voda začne vařit. Je třeba se ujistit že diktamos je namočený a neplave suchý na horké vodě. Poté přikrijeme pokličkou. Necháme chvilku vřít. Pak odstavíme z tepla a necháme luhovat 15-20 minut. Doporučujeme proces zopakovat ještě jednou.

Použití: Vhodné především při žaludečních problémech, bolestech hlavy a také na játra.

Příprava vinné tinktury z Diktamosu

Do láhve červeného nebo bílého suchého vína dáme 15-20g diktamosu. Láhev zašpuntujeme, obsah protřepeme a dáme dolednice na 5 dní. Každý den lahví prostřepeme a otočíme.

Po 5-ti dnech scedíme diktamos přes síto. Bylinku můžeme ještě vyvařit v 1L vody. Získanou tinkturu popíjíme po malých dávkách (60ml) a skladujeme v lednici. Tinkturu doporučujeme spotřebovat max. Do jednoho měsíce.

Použití: Vhodné především na žaludek a trávicí vlastnosti. Léčí žaludeční vředy a nadýmání.

Příprava obkladů z Diktamosu

Listy diktamosu dáme do malého množství vroucí vody a necháme nabobtnat vodou. Můžeme sílu obvazu posílit přidáním vinné tinktury z diktamosu.

Použití: Takto připravený obvaz je účinný na bolest hlavy, žaludku, kožní záněty, kožní vředy a popáleniny.

Koupele z Diktamosu

Bylinka se používá i na koupele. 20g diktamosu necháme vřít 5 minut a poté 10 minut necháme luhovat v horké vodě. Přidáme horkou vodu. V horké vodě zůstaneme 15-20 minut. Tyto koupele uklidňují a věří se že zachovávají mládí.

Ochrana a obchod s Diktamosem

Bylinka Diktamos (Origanum dictamnus) je zařazena do Bermské úmluvy. Chráněna je především hlavní část, kde se vyskytuje v oblasti národního parku Samaria, kde je sběr zakázán.

Bylinka Diktamos pro své lékařské a aromatické vlastnosti se stala celosvětově známou, což vedlo k vývozu značného množství zvláště do Itálie, Francie, Belgie, Anglie a Německa. V roce 1929 Diktamos pocházel pouze z divoké přírody, což způsobilo jeho velmi vysokou cenu. Dnes se na Krétě pěstuje.

Diktamos prodej

Diktamos a další řecké bylinky a čaje

Diktamos-Zázračná bylinka z Kréty
4.15 (83%) 20 votes