Olivový olej z Řecka
Řecký olivový olej
Dovážíme řecký extra panenský olivový olej z řeckého ostrova Kréta a jako přímý dovozce olejů do České republiky ho nabízíme na našem trhu za velmi příznivé ceny.
Olivový olej z Kréty se řadí k nejlepším.
Je známo, že Španělé vykupují krétský olivový olej a míchají ho do svého, aby tím vylepšili jeho chuť.
V našem internetovém obchodě nabízíme vysoce kvalitní extra panenské olivové oleje značky „Peza Union Crete „ která byla založena roku 1933. K vysoké kvalitě produktů této značky přispívá zejména skutečnost, že všechny olivy jsou sbírány místními pěstiteli pouze ručně.
Výrobní závod této značky se nachází v oblasti „Peza“ na řeckém ostrově Kréta.
Hlavní činností této společnosti je zpracovávání úrody oliv a vína asi 3 000 místních pěstitelů.
Oblast „Peza“ je ochranným pásmem tzv. P.D.O. registrovaným a kontrolovaným Evropskou unií. Firma vlastní akreditovanou laboratoř k provádění chemických analýz olivového oleje a vína. Kvalita všech vyráběných produktů je kontrolována a je jí věnována velká pozornost.
Roční produkce olivového oleje značky „Peza Union Crete„ je asi 5 000 tun a kvalita těchto olejů se řadí k nejlepším.
Největšími importéry produkce této společnosti patří Německo, Rakousko, Velká Británie a Francie.
Většina výrobků společnosti „Peza Union Crete“ má na etiketě vyznačenou hodnotu kyselosti (acidivity), kterou deklarují pouze producenti, kteří chtějí garantovat kvalitu svých výrobků. Ze zákona výrobci takovou povinnost samozřejmě nemají. Více informací na téma kyselost (acidivita) osahuje článek „Kyselost (acidivita) a další ukazatele kvality“.
Rádi vám poradíme s výběrem olivového oleje tak, aby vámi zvolený olej maximálně vyhovoval vašim požadavkům. V rámci zákaznického servisu nás samozřejmě můžete kontaktovat s vašimi dotazy.
Vitamíny a další zdraví prospěšné látky v olivovém oleji
Olivový olej se vyrábí z plodů olivovníku (olea europea), které se pěstují již tisíce let. Už v antických dobách byl olivový olej velmi ceněn pro své vynikající tělu prospěšné účinky.
Panenské olivové oleje lisované za studena obsahují přibližně 80 % nenasycených mastných kyselin, z nichž nejvýznamnější je kyselina olejová, která patří do kategorie omega-9 kyselin. Přibližně 12-15 % složení tvoří nasycené tuky. Velmi malé množství tvoří volné mastné kyseliny, které jsou hlavním určujícím faktorem kvality olivových olejů. Tyto volné mastné kyseliny se na etiketě označují jako kyselost (acidivita).
(více informací v článku – Kyselost (acidivita) a další ukazatele kvality)
Kvalitní olivový olej obsahuje také lecitin, který je důležitou složkou pro stavbu buněk a využití tukových zásob v těle.
Obsahuje také řadu dalších níže uvedených vitamínů.
Velký význam se přikládá antioxidantům a vitamínům A, E, K, D, kterých olivové oleje obsahují nejvíce.
Přehled působení vitamínů v olivovém oleji
- Vitamín E je antioxidant a působí proti stárnutí kůže, spolu s vitamínem A chrání kůži před vznikem rakoviny.
- Vitamín K je nezbytný pro správný vývin kostí a ke srážení krve. Působí hlavně v játrech, kde hraje nezbytnou úlohu pro jejich správnou funkci.
- Vitamín D významně ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu. Za normálních okolností se sám vytváří v kůži.
- Během zimních měsíců nemusí být kůže schopna nezbytné množství vyrobit. Z tohoto důvodu je možné nedostatek nahradit konzumací potravin, které vitamín D obsahují.
- Vitamín A je nezbytný pro správnou funkci zraku. Při jeho nedostatku dochází k šerosleposti a může dojít i k zánětu očních spojivek a následnému poškození oční sítnice.
OLIVOVÝ OLEJ, JEHO ÚČINKY, DĚLENÍ PODLE KVALITY, POUŽITÍ V KUCHYNI A ODRŮDY OLIVOVNÍKŮ
Extra panenský olivový olej má řadu velmi pozitivních vlivů na zdraví člověka. Mezi nejvýznamnější vlivy patří snižování hladiny cholesterolu v krvi, ochrana srdce, ochrana proti vzniku rakoviny, podpora trávení, napomáhání hubnutí (vhodný při redukčních dietách) a ochrana a podpora správné funkce mozku.
Aby však bylo dosaženo trvalejšího zlepšení zdravotního stavu, je třeba olivový olej konzumovat pravidelně po delší dobu. Zlepšení zdravotního stavu se dostavuje minimálně po 2-3 měsících jeho používání. Nejlepší způsob jak více používat a konzumovat olivový olej je nahradit jím doposud používané tuky.
Dle našich osobních zkušeností, je možné nahradit extra panenským olivovým olejem většinu běžně používaných tuků, jako je například máslo, sádlo, margaríny, slunečnicový či řepkový olej.
Sýr s čerstvou zeleninou politý kvalitním řeckým olivovým olejem může být vynikající snídaní nebo večeří.
Na rozdíl od řady ostatních olejů neobsahuje extra panenský olivový olej žádný cholesterol. Při jeho výrobě nejsou použity chemické látky a vyrábí se za studena pouze mechanickými postupy. Z tohoto důvodu také obsahuje mnoho přírodních vitamínů a antioxidantů, které léčebně prospívají našemu organismu.
PODLE KYSELOSTI A ZPŮSOBU VÝROBY ROZLIŠUJEME NÁSLEDUJÍCÍ OLIVOVÉ OLEJE:
- extra panenský olivový olej (s kyselostí oleje max. 0,8 %),
- panenský olivový olej (s kyselostí oleje max. 2 %),
- rafinované a pokrutinové oleje, které jsou tepelně a chemicky zpracovávány.
Extra panenský olivový olej má ve srovnání s jinými oleji vysokou tepelnou odolnost (smoke point). Vydrží dle jeho kyselosti zahřátí od 180o C do 210o C.
Čím nižší je kyselost, tím vyšší je tepelná odolnost oleje. Ostatní druhy olejů, aby získaly vyšší odolnost při zahřátí, musí být rafinovány. Tento kvalitní olivový olej je ideální k běžnému vaření, při kterém se nedosahuje tak vysokých teplot. Díky vysoké tepelné odolnosti je také vhodný na smažení.
Mnoho známých kuchařů používá olivový olej s oblibou jak pro teplou, tak i pro studenou kuchyni. Vědí, že pokrmy z nich vyrobené, budou mnohem chutnější.
Na Krétě se pěstuje kolem 75 druhů olivovníků. Část druhů je vhodná k výrobě olejů, jiné druhy jsou určeny k přímé konzumaci.
Za nejlepší odrůdu pro výrobu řeckého olivového oleje je považována odrůda tzv. „koroneiki“, která vyniká výraznou chutí, a olej z ní vyrobený má dlouhou životnost. Tato odrůda roste téměř výhradně na ostrově Kréta.
Za zmínku stojí druh tzv. „tsunami“, který je zvlášť odolný a roste ve vyšších polohách. Odrůdou tzv. „trombes“ jsou malé černé olivy určené k přímé konzumaci.
VÝROBA OLIVOVÉHO OLEJE
Olivový olej se vyrábí v lisovnách. Olivy se nejdříve oddělí od nečistot.
Poté se rozemelou na kaši, ze které se pak vytlačí olivová šťáva, která se poté musí ještě čistit.
Během vytláčení oliv je neustále kontrolována teplota uvnitř lisu. Při lisování extra panenských olivových olejů nesmí teplota uvnitř lisu přesáhnout 35oC. Při čistění se ze šťávy odstraňuje předbytečná voda a vzniká olivový olej.
Výsledný produkt v podobě olivového oleje se dále testuje – zda obsah volných mastných kyselin a dalších látek není vyšší než maximální povolené hodnoty.
Vyrobený olivový olej se poté stáčí do obrovských nerezových nádrží, ze kterých se později plní do menších balení určených pro konečné spotřebitele.
Vysoce kvalitní olivový olej má v nerezové nádobě ideální podmínky pro skladování.
Především je kontrolována teplota a současně je při tomto druhu skladování oleje zamezeno přístupu vzduchu a slunečních paprsků.
Teplota uvnitř nerezových nádrží se pohybuje kolem 15oC.
Výrobce tak často stáčí olivový olej teprve v okamžiku, kdy obdrží objednávku od zákazníka.
PROSPĚŠNÉ ÚČINKY EXTRA PANENSKÉHO OLIVOVÉHO OLEJE
Olivový olej má řadu velmi pozitivních vlivů na lidské zdraví.
Podporuje trávení, napomáhá předcházet srdečním onemocněním, posiluje imunitu, zpomaluje stárnutí díky vysokému obsahu antioxidantů, působí jako prevence proti rakovině a u dětí podporuje také růst kostí.
Pomáhá udržovat správnou funkci jater a podporuje vylučování škodlivých látek z těla.
Olivový olej má v lékařství více než 2 000 let dlouhou historii. Používal se a dodnes je používán na výrobu různých kosmetických přípravků: olivových mýdel, různých krémů, šamponů, tělových gelů a mnoha dalších kosmetických výrobků.
JAK SKLADOVAT EXTRA PANENSKÝ OLIVOVÝ OLEJ
Olivové oleje stejně jako jiné oleje oxidují. Jedná se o přírodní proces, kterému nelze zabránit, ale lze ho zpomalit.
Oxidační proces se urychuje především kontaktem se vzduchem, světlem a teplem.
Přístup vzduchu má vůbec nejhorší oxidační efekt na olivový olej.
Olivový olej je dobré spotřebovat do 1 měsíce od otevření neprodyšné zátky. Pokud je předpoklad, že olej nebude do 1 měsíce spotřebován, doporučujeme ho uchovávat v ledničce. Z důvodu, že olej v ledničce často ztuhne a pak se nedá okamžitě použít, je vhodné odlít vždy trochu oleje do jiné nádoby, kterou budeme mít k dispozici pro okamžité použití.
Pokud však olivový olej spotřebujete do 1 měsíce od otevření neprodyšné zátky, nemusíte tuto operaci s přeléváním provádět, kvalita olivového oleje se během této doby příliš nezmění.
Obecně by se měl olivový olej skladovat na tmavém a chladném místě. Pokud máme olivový olej dlouhodobě položený například vedle sporáku, teplo z vaření ho ohřívá a snižuje jeho kvalitu.
Doporučujeme umístit olivový olej mimo dosah tepelných zdrojů, které ho velmi poškozují.
Světlo olivovému oleji škodí. Naštěstí jsou naše kvalitní olivové oleje zabaleny buď v tmavé skleněné láhvi, nebo plechu, či jiném balení, které prostupu slunečních paprsků zabraňuje.
Přesto však doporučujeme skladovat olivové oleje na temném místě.