Vědecké studie o olivovém oleji

VĚDECKÉ STUDIE TÝKAJÍCÍ SE EXTRA PANENSKÝCH OLIVOVÝCH OLEJŮ A JEJICH ZÁVĚRY

Žlutě podbarvené odkazy na této stránce odkazují na studie (většinou v angličtině),  ve kterých lze najít podrobné informace týkající se prospěšnosti olivových olejů na lidské zdraví prováděné odborníky po celém světě.

Pozn. textu odkazu dosáhnete tak, že zmáčknete klávesu Ctrl a klepnete na žlutý odkaz.

V minulých desetiletích bylo provedeno mnoho odborných studií zaměřených na zkoumání léčivých účinků olivového oleje. Bylo zjištěno, že olivový olej má vynikající léčivé účinky.

Olivový olej příznivě ovlivňuje  fungování jater, žlučníku a slinivky, chrání žaludeční a střevní sliznici, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, působí jako prevence srdečně cévních onemocnění a některých forem rakoviny. Antioxidanty v olivovém oleji obsažené mají ochranný vliv na tělesné buňky, zvyšují obranyschopnost organismu vůči volným radikálům a zpomalují procesy stárnutí.

BYLO  DOKÁZÁNO,  ŽE  EXTRA  PANENSKÝ  OLIVOVÝ  OLEJ  MŮŽE:

1)    Snižovat riziko mrtvice u starších lidí( odkaz )

 

V této francouzské studii výzkumníci zjistili, že lidé, kteří pravidelně konzumovali olivový olej, měli o 41 % menší pravděpodobnost postižení mrtvicí ve srovnání s těmi, kteří tento olej nikdy nekonzumovali.

2)    Působit proti depresi (odkaz )

Tato studie dokazuje, že lidé, kteří konzumují hlavně trasmastné kyseliny, jsou vystaveni většímu riziku deprese než lidé, kteří konzumují rybí tuk a olivový olej. Transmastné kyseliny (co jsou to transmastné kyseliny) jsou obsaženy hlavně v margarínech (ztužených rostlinných tucích) nebo také v palmovém oleji a v sádle.  V malém množství jsou obsaženy i v mléčných výrobcích.

3)    Redukovat nebezpečí určitých druhů rakovin (tlustého střeva, prostaty, prsu) a srdečních chorob  ( odkaz )

Tato studie dokazuje, že konzumace olivového oleje je spojována s nízkým výskytem rakoviny prsu a také s nízkým výskytem srdečních chorob.

4)    Pomáhat udržovat zdravou úroveň cholesterolu ( odkaz )

Účastníci této studie dostávali doplňky stravy s obsahem olivového oleje. Výsledkem bylo významné snížení „špatného cholesterolu“, tj. cholesterolu LDL.  Studie prokázala, že olivový olej má schopnost velmi významně snížit hladinu cholesterolu v krvi.

5)    Chránit proti Alzhaimerově chorobě( odkaz )

Podle výzkumu středomořská strava, která obsahuje hodně olivového oleje, je důvodem nízkého výskytu Alzhaimerovy choroby.

Novější studie ale dokazuje, že důvodem nízkého výskytu Alzhaimerovy choroby je spíše látka obsažená v olivovém oleji, tzv. „oleocanthal“, která chrání nervové buňky tím, že vytváří další látku, která snižuje množství beta-škrobů – hlavního viníka poškození mozku.

6)    Chránit játra před poškozením (odkaz)

Tato studie dokazuje, že olivový olej chrání játra před poškozením způsobeným oxidačním tlakem.  Oxidační tlak poškozuje buňky jater v těle.

7)    Chránit slinivku břišní (odkaz)

Extra panenský olivový olej je bohatý na kyselinu olejovou.

Tato kyselina pozitivně ovlivňuje slinivku břišní.

8)    Chránit proti ulcerózní kolitidě ( odkaz )

Ulcerózní kolitida je docela běžná dlouhodobá (chronická) porucha. Je to nemoc, která způsobuje záněty tlustého střeva.Touto studií bylo dokázáno, že konzumace olivového oleje dokáže zabránit vzniku ulcerózní kolitidy.

9)    Udržovat pocit sytosti lépe než při konzumaci ostatních olejů (odkaz)

Podle výsledků této studie mají olivové oleje nejvyšší schopnost ze všech tuků udržovat pocit sytosti zejména díky velkému obsahu aromatických látek, a tím současně přispívat ke snižování tělesné hmotnosti.

 

Vědecké studie o olivovém oleji
5 (100%) 2 votes