Olivový olej – jak provádět ochutnávku olivového oleje

JAK ROZPOZNAT KVALITNÍ OLIVOVÝ OLEJ  OCHUTNÁVKOU

Degustace neboli ochutnávka olivového oleje se provádí z důvodu potřeby zjištění senzorických (čichových a chuťových vlastností) které  daný olivový olej získal během výroby. Existuje totiž mnoho okolností které mohou při sběru oliv a výrobě olivového oleje nastat a které mají zásadní vliv na jeho kvalitu.

Níže je postup ochutnávky olivového oleje.

Degustátor (ochutnavač) nejdříve zahřeje sklenici kvalitního olivového oleje ve své dlani a čichá k uvolňujícím se vonným látkám, které srovnává s různými přírodními vůněmi (ovoce, tráva, moře).

 5 Vyobrazení degustace olivových olejů – všimněte si že jsou sklenice barevné, To z důvodu aby degustátor nebyl ovlivněn barvou, která nemá vliv na klvalitu olivového oleje a tudíž není profesionálně posuzována.

Dále se zjišťuje sladkost a kyselost olivového oleje.

Kyselá chuť se projeví v oblasti mezi střední částí jazyka a patrem. V zadní části jazyka se zjišťuje hořká či palčivá příchuť.

Degustátor si vezme trochu olivového oleje do úst a pozvolna ho válí po celém patře a nakonec olej pomalu polyká.

Aby nedocházelo k ovlivnění chutí z více ochutnávek, konzumují degustátoři mezi jednotlivými degustacemi kousky jablka nebo pečiva.

Odborné termíny související s olivovými oleji se příliš neliší od těch při ochutnávkách vín.

Nejčastěji se používají obecné formy označující chuť jako například ovocná, sladká, vyzrálá, štiplavá, hořká atd.

Používají se však i více specifické názvy chutí jako například jablková, mandlová či chuť  po zelené trávě, zelených listech atd.

Dobrý olivový olej by měl mít vyváženou a hladkou chuť, která se v ústech dále rozvíjí.

Degustace olivových olejů je velmi oblíbená především v zemích, kde se olivový olej vyrábí a kde je ochutnávka olivových olejů stejně běžnou záležitostí jako u nás ochutnávka různých druhů vín.

Ochutnávky olivových olejů jsou běžné ve specializovaných obchodech s olivovým olejem, a to dokonce i u nás. Většinou se jedná o ochutnávku malého množství olivového oleje na kávové lžičce.

Při ochutnávce válejte olivový olej pomalu v ústech, abyste co nejpřesněji určili jeho chuť, vůni a další vlastnosti.

Pokud se vám stane, že vám skutečně kvalitní olivový olej nechutná, vyzkoušejte jiný olivový olej, a to klidně od stejného výrobce.

Olivový olej se totiž v chuti velmi liší a každý výrobek je originálem.

Olivový olej – jak provádět ochutnávku olivového oleje
5 (100%) 1 vote