Olivový olej a mýty a fakta kolem olivového oleje

Olivový olej – zdraví, mýty a fakta

Kolem olivového oleje se točí už léta řada nepravdivých mýtů a dezinformací.

Např. že se olivový olej hodí jen na saláty do studené kuchyně. Opak je pravdou. Lepší olej do teplé kuchyně dokonce stěží najdete. Řepkový ani slunečnicový to rozhodně není.

Kvalitní extra panenský olivový olej má dokonce vyšší kouřový bod než řepkový olej a rozhodně i pokrmům dodá i úplně jiný chuťový rozměr na rozdíl od řepkového.

Slunečnicový olej je na tom ještě hůř.

V některých případech má sice vyšší kouřový bod ale většinou ho má nižší než řepkový a k tomu ještě pro tělo horší chemické složení.

MÝTUS  1

O extra panenském olivovém oleji se traduje pověra, že při tepelné úpravě v něm vznikají škodlivé látky.

Rádi bychom zde tuto informaci uvedli na pravou míru.

Tento názor je absolutně mylný, extra panenský olivový olej je naopak při zahřátí vysoce stabilní, jeho tepelná odolnost se pohybuje v intervalu mezi 180oC až 210oC dle kyselosti. Čím nižší má olej kyselost, tím vyšší má tepelnou odolnost.

Většina tuků, které jsou běžně používány k tepelné úpravě a na smažení, se k tomuto účelu často vůbec nehodí. Extra panenský olivový olej je naopak olejem velmi vhodným pro tepelnou úpravu z důvodu vysoké stability mononenasycených mastných kyselin.

V řeckých a italských restauracích se extra panenský olivový olej běžně používá k vaření, někdy i smažení, v domovských zemích je značné používání extra panenského olivového oleje tradicí. Používání olivového oleje v teplé kuchyni je také rozšířené mezi světoznámými kuchaři, např. u Jamie Olivera.

POZNÁMKA: Nefiltrované olivové oleje nepoužívejte k tepelné úpravě, a už vůbec ne ke smažení. Obsahují značné množství slupek, které se připalují a vznikají zdraví škodlivé látky.

Na etiketě oleje musí být uvedeno, o jaký výrobek se jedná. Většina extra panenských olivových olejů je filtrovaných.

MÝTUS  2

Další mýtus spočívá v tom, že pouhá 1 lžička olivového oleje může vyvolat střevní potíže.

Rádi bychom také tuto informaci uvedli na pravou míru:

V zemích, kde se olivový olej vyrábí, se používá k vaření jako tuk výhradně olivový olej. Při výběru oleje ve Středomoří je jeho ochutnávka samozřejmostí.

Pravidelná konzumace extra panenského olivového oleje urovnává střevní mikroflóru a působí velmi pozitivně na celé tělo.

Díky vysokému obsahu polyfenů,  vitamínů, antioxidantů a dalších látek významně snižuje nebezpečí onemocnění tenkého a tlustého střeva.

Podívejte se na článek, který se tomuto podrobně věnuje.

Olivový olej a mýty a fakta kolem olivového oleje
5 (100%) 2 votes