Olivový olej a jeho kvalita

Olivový olej a jejich kvalita

Díky neinformovanosti spotřebitelů jsou v nabídce především olivové oleje bez udání kyselosti a často i bez udání přesné země původu.

Olivové oleje s označením vyrobeno v EU jsou velmi časté a nezdá se, že by spotřebitelům tato skutečnost vadila.

Olivový olej vyrobený smícháním různých olivových olejů z různých oblastí se totiž dá vyrobit za nižší cenu.

Olivové oleje takto smíchané však nedosahují kvalit olivových olejů nemíchaných.

Při výrobě olivového oleje s označením vyrobeno v EU se totiž věnuje pozornost kvantitě a kvalita není rozhodující.

Například je běžnou praxí smíchat extra panenský olivový olej s panenským olivovým olejem, a pokud se podaří dosáhnout kyselosti 0,8%, je dokonce všechno v pořádku.

Při výrobě takovýchto olejů lze navíc olivy sklízet později, když už jsou třeba i přezrálé, a tak z nich vylisovat více oleje. Zákazníci tak nemají možnost ochutnat skutečnou kvalitu.

Vzhledem k tomu, že výrobci nemají povinnost kyselost (acidivitu) olivových olejů na etiketách uvádět, tak zákazník nemá možnost kvalitu olivového oleje při nákupu jednoduše zjistit. Zdá se, že v tomto začarovaném kruhu je jedinou možností hledat takové výrobce, kteří kyselost (acidivitu) na etiketách uvádějí.

Vzhledem k tomu že pojem kyselost (acidivita) u nás není moc znám, spotřebitelé tento údaj nehledají a skutečně kvalitní olivový olej pak náhodně koupí v Řecku, Španělsku či v Itálii.

(Řecké, španělské či italské olivové oleje se v chuti hodně liší. Nejvíce ceněné  jsou řecké a italské.)

Pravdou je, že kvalitní olivové oleje je možné koupit za přijatelnou cenu pouze v oblastech, kde se olivové oleje vyrábí.

Náš cíl je tuto skutečnost změnit a přesvědčit zákazníky, že od nás si mohou koupit kvalitní nebo vysoce kvalitní olivový olej  za přijatelné ceny.

Ohodnoťte tuto stránku