Návod jak vybrat kvalitní olivový olej
Olivový olej – Jak vybrat kvalitní
Nákup skutečně kvalitního olivového oleje není pro většinu zákazníků jednoduchou záležitostí, proto jsme se rozhodli napsat jednoduchý článek o tom, čemu při nákupu extra panenských olivových olejů věnovat pozornost.
Pozn. Pro jednoduchost jsou zásady nákupu očíslovány od nejdůležitějšího k nejméně důležitému.
PRAVIDLO Č. 1
Na etiketě musí být uvedená kyselost (acidivita), a pokud není uvedena, automaticky se předpokládá, že se blíží hodnotě 0,8 %.
Kvalitní olivové oleje však mají kyselost maximálně 0,5 %. Pokud tedy není kyselost uvedena, nemá běžný spotřebitel jak zjistit, zda je olivový olej skutečně dostatečně kvalitní.
Jedinou možností v případě neuvedení kyselosti je ochutnávka olivového oleje, jejíž spolehlivost ovšem vychází zase z předpokladu, že kupující má s olivovým olejem značné zkušenosti a kyselost dokáže sám ochutnávkou určit.
PRAVIDLO Č. 2
Etiketa velmi kvalitních olivových olejů by měla obsahovat ochranné známky původu, které garantují kvalitu. Např. P.D.O., ISO 9001 a ISO 22000, BRC a IFC.
PRAVIDLO Č. 3
Na etiketě musí být jasně uvedena min. země původu a u velmi kvalitních olivových olejů pak i oblast původu.
Krétské olivové oleje jsou více ceněné než například španělské olivové oleje. Je dokonce známo, že Španělé vykupují krétský olivový olej a míchají ho do svého, aby vylepšili jeho chuť.
Pokud je na etiketě uvedeno vyrobeno v EU, jedná se o směs olejů z celé EU s pochybnou kvalitou.
PRAVIDLO Č. 4
Na etiketě velmi kvalitních olivových olejů by měl být uveden druh olivovníku, ze kterého byl olivový olej vyroben, případně více druhů olivovníků, ze kterých byl olivový olej vyroben.
Je například rozdíl, zda byl olivový olej vyroben z oliv druhu koroneiki, která je jedna z nejvíce ceněných na Krétě, nebo z jiné odrůdy olivovníku.