Olivový olej – jak vybírat
Jak koupit kvalitní olivový olej
Koupit kvalitní olivový olej není vůbec jednoduchou záležitostí.
Níže jsou popsány hlavní faktory, kterých by si měl spotřebitel všímat při výběru kvalitního olivového oleje.
ETIKETA
U kvalitních olejů by na etiketě měla být vyznačena hodnota kyselosti (acidivity) olivového oleje. Čím nižší je hodnota kyselosti (acidivity), tím vyšší je předpoklad, že je olivový olej kvalitnější. Tato informace je však uváděna pouze na výrobcích, které jsou na českém trhu nabízeny jen ve specializovaných obchodech.
Běžně dostupné extra panenské oleje mívají kyselost okolo 0,8 %. Kvalitní oleje však mají hodnotu kyselosti kolem 0,5 %. Oleje špičkové kvality mají hodnotu kyselosti kolem 0,3 % a nižší.
Čím nižší je hodnota kyselosti (acidivity), tím méně pociťujeme nepříjemný pálivý pocit v oblasti krku po polknutí oleje.
Důležitá je informace i o zemi nebo oblasti původu, druhu olivovníku a způsobu sběru a zpracování oliv. Značný vliv na kvalitu oliv má také podnebí.
Na Krétě je za nejlepší odrůdu považována odrůda tzv. „koroneiki“.
Spolu s kyselostí musí být udána informace o hodnotě peroxidového čísla, obsahu vosků a K 270 (více informací obsahuje záložka nazvaná „KYSELOST (ACIDIVITA) A DALŠÍ UKAZATELE KVALITY“).
OBAL
Kvalitní olivové oleje mohou být zabaleny jak ve skle, tak v plechu. Výrobci často dodávají kvalitní olej v plechovém balení z toho důvodu, že jsou pak schopni nabídnout olej vyšší kvality za nižší cenu. Plechové balení olivovému oleji nijak neuškodí. Plech naopak poskytuje lepší ochranu před světlem, které je pro všechnyolivové oleje velmi škodlivé. Pokud je použit skleněný obal, musí být tmavé barvy, aby paprsky světla nemohly do oleje proniknout.
DRUH
Nejkvalitnější je tzv. extra panenský olivový olej. Pokud na etiketě není jednoznačně napsáno extra panenský olivový olej (extra virgin olive oil) pak se jedná o velmi nízkou kvalitu a rozhodně ne něco co paří na salát!!!
Nejhorší je možnost pokud na etiketě najdete slovo pomace či pokrutiny. V takovém případě se olej hodí akorát tak na smažení.
Na Krétě se vyrábí nejvíce extra panenský olivový olej. Jiné druhy olivového oleje se sice vyrábí ale nemá smysl je vyhledávat.
Celosvětová produkce extra panenského olivového oleje je nižší než 10 % z celkové světové produkce. Vyšší podíl než 10 % mají pouze středozemní státy.
Například extra panenský olivový olej má na produkci olivových olejů Řecka 80% podíl, na produkci olivových olejů Itálie 65% podíl a na produkci olivových olejů ze Španělska 30% podíl.
Z tohoto porovnání je jasně vidět kdo má nejlepší podmínky pro výrobu olivového oleje a tudíž často i nejlepší produkt.
ZEMĚ PŮVODU, OBLAST PŮVODU
Kvalitní olivové oleje pocházejí převážně z Itálie, Řecka, Španělska a Portugalska.
Řecký ostrov Kréta, odkud dovážíme olivové oleje, leží ze všech jmenovaných geograficky nejjižněji a je považován za oblast, kde se vyrábí nejkvalitnější extra panenský olivový olej v celém Řecku. Zdejší podnebí je totiž ideální pro pěstování olivovníků.
Je známo, že Španělé vykupují krétský olivový olej a míchají ho do svého, aby tím vylepšili jeho chuť.
OLIVOVÝ OLEJ – CENA
Cena kvalitního olivového oleje by měla být kolem 300 Kč/l. Nízká cena vyvolává pochybnosti o kvalitě.
Důvodem nižší ceny oleje může být například neuvedená hodnota kyselosti (acidivity), chybějící certifikáty kvality a informace o zemi původu.
Kvalitní olivový olej má vždy jasně určenou oblat původu i druh oliv případně druhy oliv ze kterých byl vyroben.
Oblast původu hraje rozhodující roli v kvalitě.
CHUŤ OLEJE
U olivových olejů velmi záleží na chuťových požadavcích každého jedince. Obecně ale platí že oleje s nízkou kyselostí ( 0,3-0,5%) patří k nejvíce vyhledávaným. Pokud není
CERTIFIKÁTY
Při nákupu extra panenského olivového oleje je důležité sledovat certifikáty kvality.
Níže jsou uvedeny nejdůležitější z nich:
P.D.O. – Protected Designation of Origin (chráněné označení původu)
V roce 1993 přijala Evropská unie regulaci č. 2081/92, která byla později nahrazena regulací 510/2006 o ochraně označení původu zemědělských produktů.
Kvalita a charakteristika výrobků označených PDO spočívá v exkluzivitě geografického prostředí včetně přírodních a lidských faktorů, které probíhají v dané zeměpisné oblasti.
Jednoduše vše musí včetně druhů rostlin se musí v dané lokalitě pěstovat již po generace. Jedná se o přísnější certifikát než P.G.I.
P.G.I. – Protected Geographical Indication
Chráněné oblast původu je označení určité oblasti, specifického místa pro popsání určitého potravinového produktu který,
- pochází z oblasti místa nebo země
- má specifickou kvalitu charakteristickou místním podmínkám
- výrobek se vyrábí přímo v oblasti zdroje surovin