Olivový olej a jeho chuťové a chemické testy

Olivový olej a testování

Námi prodávané olivové oleje jsou výrobky z vyhlášené oblasti Sitia kde se produkuje ten nejlepší olviový olej z Kréty.

Oblast Sitia je na Krétě vyhlášená dodnes stále produkuje olivový olej té nejvyšší kvality.

Výroba podléhá velmi přísným pravidlům a vyrobený olivový olej se pomocí chemických a chuťových analýz kontroluje tak, aby výsledný produkt měl stálou a neměnnou vysokou kvalitu, která je u náročných klientů vyžadována.

Při chuťové zkoušce olivový olej ochutnávají vyškolení ochutnavači a zkoumají jeho vlastnosti.

Chuťové zkoušky na rozdíl od chemických zkoušek posuzují olivový olej jako celek a zkušení ochutnavači jsou schopni velmi přesně odhadnout všechny základní parametry olivových olejů.

Tyto chuťové testy se dělají proto, aby existovala kontrola, zda při výrobě olivového oleje nedošlo k chuťovým defektům, kvůli kterým by olej nemohl být zařazen mezi kvalitní olivové oleje.

Odhalí také takové defekty olivových olejů, které nelze stanovit jinak.

Mezi defekty zjišťované chuťovou zkouškou patří například kovová příchuť olivového oleje v důsledku nekvalitního používaného lisu.

Olivový olej se ochutnává úplně stejně jako například vína a v zemích, kde se olivové oleje vyrábí, je před koupí jejich ochutnávka samozřejmostí.

Při chuťových zkouškách není barva olivového oleje rozhodujícím faktorem. Z tohoto důvodu je olivový olej ochutnáván z tmavých sklenic, aby nedocházelo k ovlivnění ochutnávače. Důvody, proč má olivový olej odlišná zabarvení, jsou různé. Může to být způsobeno například odrůdou olivovníku, nebo i způsobem vytlačování oliv.

Jiná než žlutá barva olivového oleje může být zapříčiněna mnoha faktory.

Například olivový olej s tmavě zeleným zabarvením prozrazuje, že do lisu bylo přimícháno větší množství listů olivovníku, z nichž převážná část měla být před lisováním odstraněna.

Někteří výrobci ale naopak přidávají olivové lístky k olivám při lisování oleje kvůli dosažení lepší chuti oleje.

Pokud na svých cestách na jih nebo na dovolené budete mít možnost ochutnat olivové oleje, nemějte žádný důvod k obavám.  Rozhodně Vám nehrozí žádné střevní potíže.

Ohodnoťte tuto stránku